AGROANALYSIS SCIENTIFIC SOCIETY (pjt)

Budapest, Lajos u. 115. Hungary 1036 Telefon/fax: 36-1/250-6064, 36-27-380-665

Vissza a nyitólapra / Vissza a fõtémajegyzékre / Vissza az elõzõ lapra

Fõtéma: GONDOLKODJUNK EGYÜTT PJT


Kód: EmailKonyv28hoz-Kiegeszítes1

MR. BARACK OBAMA USA ELNÖK FIGYELMÉBE IS AJÁNLVA!


NÉPIRTÁS
ESZKÖZEKÉNT HASZNÁLJÁK
A BIBLIÁT


(Email Könyv 28.-hoz, kiegészítés)


All Rights Reserved!

Dipl. Ing. Tejfalussy András

TUDOMÁNYOS RENDÕRSÉG PJT
Hungary 2621 Verõce, Lugosi u. 71.

Verõce, 2009. szeptember 11.

 

1.


Az interneten talált alábbi "táplálkozási tanácsadás", a Bibliára való hiányos való hivatkozásai útján is, "EGÉSZSÉGES ÉLETMÓDNAK" tünteti fel a konyhasóval való sózást elhanyagoló, de a káliumot nagymértékben túladagoló, vagyis a Nobel-díjas (1950) (mellékvesekéreg-) kutatók mérései szerint is biztosan életrövidítõ és ivartalanító hatású "Reform Újtáplálkozást":
" Mit mond a Biblia a helyes táplálkozásról?

2.

" MIT MOND A BIBIA A HELYES TÁPLÁLKOZÁSRÓL?


Az interneten talált alábbi "táplálkozási tanácsadás", a Bibliára való hiányos való hivatkozásai útján is, "EGÉSZSÉGES ÉLETMÓDNAK" tünteti fel a konyhasóval való sózást elhanyagoló, de a káliumot nagymértékben túladagoló, vagyis a Nobel-díjas (1950) (mellékvesekéreg-) kutatók mérései szerint is biztosan életrövidítõ és ivartalanító hatású "Reform Újtáplálkozást":
" Mit mond a Biblia a helyes táplálkozásról?
Talán különösnek tûnik, hogyan is kapcsolható össze a Biblia és a táplálkozás, miért is beszélhetünk együttesen erkölcsi tanításokról és testi szükségleteinkrõl. Vajon nem mesterkélt-e a párosítás, amelyet e könyv címe kifejez? Inkább tartani kell tõle mint valami reklámfogástól, vagy komolyan venni - nagyon is komolyan veendõ igazságként?

E bevezetõ sorok az utóbbi állásfoglalás megerõsítésére születtek. Arról szeretnénk szólni, mennyire messzemenõ Isten gondviselése, ha kinyilatkoztatásában az ember leghétköznapibb, legapróbbnak látszó dolgaival is törõdik. Sokat szenvedünk csupán a mindennapi valóság testünkre gyakorolt hatása miatt is: kifáradás, kedvetlenség, betegségek nehezülnek életünkre, egyre nyomasztóbban. Nehézségek, amelyek oka hatvan-nyolcvan százalékban a helytelen életmód és táplálkozás. S lehet, hogy már tudjuk is ezt, és az orvosi felügyelet mellett keressük a természetgyógyászat és a keleti vallások segítségét - de alig ismerjük, mit tanít a Biblia az egészséges táplálkozásról, s miként alakíthatjuk át ezáltal étkezési és konyhakultúránkat.

Lássuk elõször tehát, mi is az alapja annak, hogy a lelki-szellemi üzenetben helyet kaptak a testünkre, életmódunkra vonatkozó törvények is. Miért idézhetünk ezekbõl és más bibliai történetekbõl is bõséggel e kötet elõszavában?


A bibliai emberkép: test és lélek egysége

A Biblia sehol nem szól arról, hogy fizikai és lelki tevékenységeink egymástól függetlenek lennének. Éppen azt tanítja, hogy az ember azáltal ember, hogy egységet képez benne test és lélek. Elválaszthatatlanok egymástól. Ahogyan nincsen lélek nélküli test, nem létezhet test nélküli lélek sem. Hétköznapi tapasztalatainkból tudjuk, hogy a testi fáradtság lelki elgyengülést von maga után, a lelki keserûségnek pedig fizikai hatásai is vannak. Egymásra hat a kettõ, és sehol nem olvashatunk a Szentírásban a test lebecsülésérõl vagy megvetésérõl - ez nem bibliai, hanem tõle függetlenül kialakult vallástörténeti fejlemény. Az Újszövetségben használatos „test” szónak gyakran átvitt jelentése van, ugyanis a bûneset után megromlott emberi természetet jelöli, amelybe tehát a lelki funkciók is beletartoznak. Pál apostol azért él gyakran e kifejezéssel, mert emberi mivoltunk gyengesége, erõtlensége a külsõ megjelenésen, a „test”-en mutatkozik meg.

A Biblia szerint nagyon fontos a test ápolása - ezt mutatják az egészségügyi, higiéniai és a nemi életre vonatkozó törvények, legfõként Mózes könyveiben és Pál apostol leveleiben. Hogy mennyire alapvetõ, mit eszünk és iszunk, azt bizonyítják a táplálkozási törvények, Mózes I. könyve 1. fejezetétõl, vagyis a Biblia legelejétõl fogva. Csupán egyetlen döntõ és egész témakörünket

megvilágító kijelentésre hadd hivatkozzunk: „Avagy nem tudjátok-e, hogy a ti testetek a bennetek lakozó Szentlélek temploma, amelyet Istentõl nyertetek, és nem a magatokéi vagytok? Mert áron vétettetek meg...” - írja Pál apostol (Korinthusiakhoz írt elsõ levél, 6:19-20).

Induljunk ki ebbõl a tömör, de igen jelentõségteljes Biblia-versbõl. Elõször is arra kell felhívnunk a figyelmet, hogy nem a lelket nevezi „a Szentlélek templomának”. Ezzel mintegy azt mondja: Isten együtt akar mûködni, „lakozni” az emberrel, de ezt csak azokkal teheti, akik szent és drága kincsként õrzik testüket. Ennek hangsúlyozására, az addigi bibliai elvek megerõsítésére azért volt szükség, mert már az õskeresztény korban felléptek olyan tanítók - mint például a Jelenések könyve által említett nikolaiták -, akik azt hirdették, hogy a „test cselekedetei nem szennyezik be a lélek tisztaságát”. Az ilyen tanítások és a nyomukban járó tettek, amelyekrõl Pál apostol a korinthusiaknak is beszélt, „gyûlöletesek” Krisztus szemében (Jelenések könyve, 2:6, 15). A késõbbi, középkorban megerõsödõ egyházi gondolkodásra, amely mereven szétválasztotta a lelket és a testet, egyértelmûen ez lett a jellemzõ, s a vallásos gondolkodás azóta is rejtett nikolaitizmust követ.

Pál apostol arra is emlékeztet, hogy testünk azért nagy érték, mert Jézus Krisztus élete feláldozásával mentette azt meg a végleges megsemmisüléstõl. Nagy árat adott Isten azért, hogy a bûn, az élet pusztítása ellenére is élhessünk és megváltozni tanuljunk. Jézus Krisztus emberré, „test”-té lett, hogy a bûn legyõzésére tanítson, és bûneink büntetését magára vegye. Aki megismerte és elfogadta a maga számára Krisztus áldozatát, méltatlannak kell hogy tartsa testének rongálását, mert ezzel az Õ tulajdonát károsítja meg.

Fájdalmas tény, hogy Pál apostolnak így kellett bevezetnie gondolatmenetét: „Avagy nem tudjátok-e?...” Megint szem elõl tévesztettétek? Újra elfelejtkeztetek róla, hogy a testetek is megszentelt legyen? Mennyire igaz ma is ez, magukat kereszténynek valló közösségekre és sok-sok magát vallásosnak tartó emberre. Úgy vélik, a Biblia, az evangélium csupán arra való, hogy kellemes belsõ érzést, a hit tudatát adja, s talán soha nem is hallottak róla, milyen erõ van az élõ hitben, amely az isteni életelveket testileg-lelkileg képes megvalósítani. Az élõ bibliai hit erkölcsi tartást, de testi kiegyensúlyozottságot, egészséget, frissességet, segítõ- és munkakészséget is eredményez, ezek által ad valódi boldogságot.


Miért szükséges az egészség?

Mielõtt a táplálkozás bibliai alapelveire térnénk, vessük fel az elõször talán különösnek látszó kérdést: mire jó az egészség?
Kétszeresen is indokolt, hogy errõl szóljunk.

Elõször is azért, mert a mai ember csak szavaiban tartja fontosnak az egészséget: „Csak egészség legyen...” - a régi mondás napjainkra is fennmaradt, de túlnyomórészt csupán az ajkakon. A hétköznapok életvitele mást mutat, és az ellenkezõ elvet igazolja. Az élet tele van káros szenvedélyekkel és a belõlük származó betegségekkel. És hiába lelkiismeret, szakemberek tanácsa, statisztikák félelmetes kimutatása: tovább folytatódik a szeszfogyasztás, a drogok és narkotikumok keresése, a dohányzás, a zsíros, cukros, fehér lisztes táplálkozás. Ha rögtön nem is - mert testünk sokat elbír és elvisel egy ideig -, de évek, évtizedek múlva bizonyosan megjelenik az érelmeszesedés, az érszûkület, a szívinfarktus, a cukorbaj és többi társuk is. Igen, a mindennapok tükrében az emberek nem az egészséget, az életet, hanem „a halált szeretik”, ahogy azt a Biblia megdöbbentõen állítja (Példabeszédek könyve, 8:36). Beszélnünk kell tehát az egészség hasznosságáról, olyan meggyõzõ erõvel, amilyennel csak lehet, hogy mások is megszeressék és törekedjenek a megõrzésére.

Másodszor viszont az egészség öncélú kultusza miatt kell a kérdést tisztáznunk. Mert sokan az egészséges életet és táplálkozást divatnak tartják és kedvtelésként folytatják.

A Bibliában a korinthusiakhoz írt levélben olvashattuk, hogy ezzel szemben egy keresztény számára miért fontos a testi létben is Isten parancsolatainak követése. Nem önzõ szempontból, hanem azért kell vigyáznunk önmagunkra, mert Krisztuséi vagyunk és Õ szolgálatra váltott meg bennünket. Az önzõ életbõl az önzetlen, mások javáért munkálkodó életre hívott el. Aki pedig feladatra készül, mindent tegyen meg azért, hogy feladatát teljesíteni is tudja. Õrizze meg testi épségét, hogy kitartó, türelmes ember maradjon. Vigyázzon elméje tisztaságára, hogy „különbséget tehessen a szent és közönséges között, a tiszta és tisztátalan között” (Mózes III. könyve, 10:10). Testünk táplálását és fenntartását a legtisztább erkölcsi érzéknek kell irányítania. Ha ez teljesül, test és lélek kapcsolata valóban egységgé válik, melyben semmi olyat nem teszünk lelkileg, hogy az megkárosítsa a testet, de testileg sem, hogy az csökkentse gondolati, érzelmi és akaraterõnk mûködését és mások javára szolgáló tevékenységét. A belsõ ember által megújul a külsõ is.


Mivel táplálkozzunk?

Nézzük meg, mit tanít a Biblia a helyes életmódon belül az egészséges táplálkozásról, hol és milyen összefüggésben szól errõl elõször a Szentírás?

Mindjárt elsõ iratában, Mózes elsõ könyvében olvashatunk róla. Csodálatra méltó, hogy a Föld teremtésének leírásában szerepel ez a jelenet. Olyan hatalmas mû adja hozzá a hátteret, mint Isten teremtése a semmibõl, puszta szavával. Az emberi életnek célt adó kijelentés - hogy sokasodjanak, töltsék be a Földet és legyen a birodalmuk - után közvetlenül áll a Biblia legelsõ kijelentése arról, mit is szán nekünk Isten táplálék gyanánt: „És mondta Isten: Nektek adok minden maghozó füvet az egész föld színén, és minden fát, amelyen maghozó gyümölcs van; az legyen néktek eledelül. És úgy lõn.” (Mózes I. könyve, 1:29) A Paradicsomból való kiûzetés után pedig Isten e kijelentéshez hozzátette a következõ felszólítást is: „…s edd a mezõ füvét!” (Mózes I. könyve, 3:18)

Alapvetõ élelmünk tehát a „maghozó fû” és a gyümölcsök, valamint a „mezõnek füve”. Mai kifejezésekkel: a gabonafélék, hüvelyesek, zöldségek, gyümölcsök, olajos magvak (ide tartoznak egyrészt a fák, bokrok termései: mogyoró- és diófélék, másrészt a „füvek” - azaz a lágy szárú növények - magvai: szezámmag, mák, napraforgó stb.). Ez az Isten rendelte egészséges táplálék az ember számára. Tekintsük most át ezen élelemfajták jelentõségét táplálkozásunkban, néhány bibliai feljegyzést is átgondolva mindezzel kapcsolatban.

Gabonafélék, hüvelyesek

A gabonafélék egyszerûen elkészíthetõ, könnyen beszerezhetõ élelmiszer-féleségek. Táplálkozásunkban betöltött jelentõségük az, hogy ellátják szervezetünket energiával, vitaminokkal (fõként B-vitaminokkal), fontos ásványi anyagokkal, valamint a jó emésztéshez, bélmûködéshez szükséges rostanyagokkal.

A hüvelyes termésûek tulajdonképpen magok, mint a gabonafélék, ugyanúgy, sõt még inkább szükséges fõzni, sütni, esetleg csíráztatni õket, hogy fogyaszthatóvá váljanak. Gabonafélékkel párosítva kitûnõen ellátják szervezetünket az olyannyira szükséges fehérjékkel.

A búzát önmagában fogyaszthatjuk a legegyszerûbben. Éhínség vagy szükség idején ehhez folyamodtak az emberek. Az evangéliumban olvassuk: „És lõn, hogy szombatnapon a vetések között ment át Jézus, és az Õ tanítványai mentükben a kalászokat kezdték szaggatni.” (Márk evangéliuma, 2:23) Az ókorban a római katonák napi fejadagja sokszor egy marék búza volt, az útvonalaikon található zöldség- és gyümölcsfélékkel kiegészítve. Ezzel vívták meg gyõzelmes csatáikat. Magam is beszéltem olyan fiatalemberrel, aki a legnehezebb munkát (például szénrakodás) végezve hasonló táplálékon élt. Elmondása szerint éhséget nem érzett, és jó erõben teljesítette vállalt feladatait.

Palesztinában, de Egyiptomban és Szíriában is kedvelt eledel volt, és még ma is annak számít a pörkölt gabona. Félig érett gabonából úgy készíthetõ, hogy kévébe kötik és kalászostól megpörkölik, azután rostában kimorzsolják, s a gabonaszemet megeszik. Annyira elterjedt elkészítési mód volt ez, hogy Jézusnak Péterhez és tanítványaihoz intézett híres szavai is innen veszik eredetüket „Simon, Simon! Ímé Sátán kikért titeket, hogy megrostáljon, mint a búzát.” (Lukács evangéliuma, 22:31) „De még kedveltebb az az érett gabona, melyet serpenyõben vagy vaslemezen pörkölnek meg, s kenyér helyett, sõt olykor kenyérrel esznek.” (Szekrényi Lajos: A bibliai régiségtudomány kézikönyve, Bp., 1896, 65. o.) Ebbõl lakott jól a Boáz mezején tarlózó Ruth (Ruth könyve, 2:14), Isai is „pergelt búzát” küldött a hadba vonult fiainak (Sámuel I. könyve, 17:17), Abigail pedig Dávidnak (Sámuel I. könyve, 25:18).

Kétségtelen azonban, hogy a gabonából készült legízletesebb és legváltozatosabb élelmiszer: a kenyér. Több kenyérreceptet találunk ebben a könyvben, s nem véletlenül: étkezésünk egyik alaptörvénye a változatosság kell hogy legyen.
A Biblia szerint lisztbõl pogácsának formálva készítették már négyezer évvel ezelõtt is (Mózes I. könyve, 18:6). Nemcsak a közönséges (Triticum sativum vulgare, vagy monococcum), hanem a mára egyre inkább kiszoruló tönkölybúzából (T. s. spelta, vagy dicoccum), valamint rozsból, árpából is sütötték. Az i. e. VI. század elején maga Isten így rendelte el Ezékiel prófétának: „Végy magadnak búzát és árpát, babot, lencsét, kölest, tönkölyt, és tedd ezeket egy edénybe, s ezekbõl csinálj magadnak kenyeret... És ételedet árpalepény formájában egyed...” (Ezékiel könyve, 4:9-12) A pogácsa (lepény) vagy cipóforma arra enged következtetni, hogy a kenyeret frissen szerették, és mindig annyit készítettek, amennyi szükséges volt. Ha kiszáradt, megszikkadt (a kenyér mintegy 30%-os víztartalmából naponta 2-3%-ot veszít), fõzelékekbe mártották vagy aprították. Ilyen „bemártott falattal” találkozunk az utolsó vacsorán (János evangéliuma, 13:26), vagy Ruth könyvében (2:14), amely az aratók sok folyadékot igénylõ munkájánál „ecetes lébe mártott falatot” említ. Sokáig fennmaradt a szokás, hogy a leveseket zsemleszerûen kivájt kenyerekkel ették. A görögök szalvéta helyett kenyérbe törölték a kezüket, amelyet aztán a kutyák elé dobtak. A kananeus (sziro-föníciai) asszony története e szokás palesztinai átvételére enged következtetni (Máté evangéliuma, 15:25-27).

Közkedveltek voltak a különféle sütemények, így a „mézes pogácsa” (Mózes II. könyve, 16:31), a „szõlõs kalács” (Krónika I. könyve, 16:3; Hóseás könyve, 3:1) és egyebek. A pékáruk gazdag választékát valószínûleg Egyiptomban ismerte meg a zsidó nép, amikor történelme folyamán (i. e. 1661-1445 között) itt tartózkodott. Itt „lakhattak jól kenyérrel” (Mózes II. könyve, 16:3). József történetének egyiptomi szakaszában olvashatunk a fáraó fõsütõmesterének álmáról, amint a fején „három kosár kalácsot” látott „mindenféle süteménnyel” (I. Móz. 40:16-17). „Az egyiptomi szövegemlékekben a leggyakrabban említett táplálék a kenyér. Igen sok formáját, fajtáját ismerjük.” (Kákosy László: Ré fiai, Bp., 1975, 247. o.)

A Biblia szerint Isten az „égi kenyeret”, a mannát adta az Egyiptomból kimenekedõ és a sivatagban vándorló izráelitáknak: „Ímé, a pusztának színén apró gömbölyegek voltak, aprók, mint a dara a földön... Mózes pedig mondta nékik: Ez az a kenyér, melyet az Úr adott néktek eledelül... Az Izráel háza pedig mánnak nevezte azt; olyan volt az, mint a koriándrom magva, fehér; és íze, mint a mézes pogácsáé.” (Mózes II. könyve, 16:14-15, 31) „Az arabok man-nak neveznek egy édes, ragadós, mézszerû folyadékot, amely májusban vagy júniusban csepeg egy bokorból, amely a Sínai-félszigeten honos. Ez azonban csak kis mennyiségben fordul elõ, és nem felel meg annak a leírásnak, amelyet a szövegben találunk, ahol a manna kétségtelenül csodálatos anyag. Isten az Õ örökös gondviselésében az Õ kifürkészhetetlen módján táplálta Izráel seregeit a vándorlás nehéz éveiben.” (J. H. Hertz: Mózes öt könyve és a haftárák, II., Exodus, Bp., 1984, 178. o.)

A „koriándrom” egyébként, amelyhez a manna hasonlatos volt, vadon nõ Egyiptomban és Kánaánban, kis, szürkésfehér magja van és kellemes, zamatos íze. A „mézes pogácsa” mellett még az „olajos kalács”-hoz hasonló íze volt a mannának, amelyet kézimalmokban õröltek, mozsárban törtek meg és fazekakban volt fõzhetõ (Mózes IV. könyve, 11:8). Egészen a honfoglalásig - tehát évtizedeken keresztül - táplálta így Isten Izráel népét (Józsué könyve, 5:12).
A kovásztalan kenyerek fogyasztásának is van élettani alapja, jelképes tanítása azonban ennél is nagyobb. A páskavacsorával vette kezdetét a kovásztalan kenyerek hétnapos ünnepe, amikor semmi kovászost nem fogyaszthattak a zsidó családok. Ennek emléke a ma is kapható pászka és macesz. Az isteni rendelkezés szemléletessé kívánta tenni, hogy aki a páskabárány megáldozásában a krisztusi megváltást megértette és elfogadta, annak együtt is kell mûködnie a szabadítás erõivel. Ennek folyamatosságát jelképezte az egynapos páskához, a „húsvét”-hoz (Nisán 14.) képest hét napig elnyúló ünnep (Nisán 14-21.). Aki hálás az önfeláldozó isteni megváltásért, annak bûntelen, „kovász nélküli” életre kell törekednie. (A „kovász” nemcsak a jónak, például az evangélium terjedésének jelképe a Bibliában, hanem a rossznak, a bûnnek is, mivel ugyanúgy, kicsibõl naggyá növekszik (vö. I. Kor. 5:5-7). Ugyanígy jelképes tanítást hordozott a templomszentélyben elhelyezett „szent kenyerek asztala” is (II. Móz. 25:30).

A Bibliából lett fogalommá a „mindennapi kenyér” - amelyért Jézus imádkozni tanított (Mt. 6:11), és a „kenyér” a testi-lelki élet szimbólumaként is szerepel az Írásban (Mt. 4:4). Alapvetõ táplálékunk egyszerûségén nem gyõzünk csodálkozni, s mégis mindig újnak és változatosnak érezzük. Ábrahám is ezzel vendégelte meg a mennyei küldötteket (I. Móz. 18:5-6), s az emmauszi tanítványok vendégüket (Lk. 24:30). Amikor Illés próféta elcsüggedt, és a Hóreb hegyéig menekült, angyal vitt neki sült pogácsát és vizet, „és õ felkelt, evett és ivott... s ment annak az ételnek erejével negyven nap és negyven éjjel” (I. Kir. 19:8). A kenyér és a víz ereje! Milyen kevés élelem szükséges az ember egészséges táplálásához, de abban a kevésben, ha megfelelõen elkészítik, „minden benne van”!

Nem lehet véletlen Jézus csodatétele sem: a legegyszerûbb, a ma már nem is gyártott, mert szegényesnek ítélt „öt árpakenyeret” (Jn. 6:9) szaporította meg a mintegy 15-20 ezer embernek.
„Krisztus gazdagon megvendégelhette volna az embereket, csakhogy pusztán az evés élvezetéért elkészített étel nem szolgálta volna javukat. Jézus arra tanította õket ezzel a leckével, hogy az Istentõl rendelt természetes táplálékot az ember megrontotta. Sohasem örült úgy senki az elferdült ízlés kielégítésére készített pompás lakomáknak, mint ahogy ezek az emberek élvezték a pihenést és az egyszerû táplálékot, amelyet Krisztus a településektõl távol nyújtott nekik. Ha ma is egyszerû szokásokhoz tartanánk magunkat, összhangban élnénk a természet törvényeivel, mint Ádám és Éva kezdetben, bõségesen lehetne gondoskodni az emberi család szükségleteirõl. Kevesebb volna a túlzott igény, és több lehetõség lenne Isten útjain munkálkodni. Az önzés, a természetellenes ízlés élvezete azonban bûnt és nyomorúságot hozott a világra, egyrészt a bõség, másrészt a szükség miatt. Jézus nem fényûzõ vágyak kielégítésével akarta magához vonzani az embereket. A hosszú, fárasztó nap után a hatalmas, kimerült és éhes tömegnek az egyszerû eledel nem csupán Isten erejét bizonyította, hanem gyöngéd gondoskodását is a mindennapi életszükségleteket illetõen. A Megváltó nem ígérte követõinek a világ fényûzését, eledelük lehet egyszerû, még hiányos is, sorsuk szegénységbe taszíthatja õket. Ám az Õ szava áll: szükségletüket mindig betölti, és megígérte, ami a földi javaknál sokkal többet ér: szüntelenül vigasztaló jelenlétét.” (Ellen G. White: Jézus élete, Bp., 1989, 305. o.)

A Bibliában található egy igazán nagy ígéret Isten részérõl a földi történelem végén élõ igazak számára: „Kenyerüket megkapják, vizük el nem fogy.” (Ésaiás könyve, 33:16) Isten mindig gondoskodik azokról, akik „az igazság szeretetét befogadják” (Thesszalonikaiakhoz írt 2. levél, 2:10), nem hagyja az ilyen embereket „szûkölködni” (23. zsoltár, 1), vagy ahogyan Dávid egy másik zsoltárában állítja: „Gyermek voltam, meg is vénhedtem, de nem láttam, hogy elhagyottá lett volna az igaz, a magzatja pedig kenyérkéregetõvé.” (37. zsoltár, 25) Amint József gabonát osztott Izráel fiainak, úgy „szór” majd Isten „a föld szegényeinek”, a hûséges maradéknak a vég idején (Sofóniás könyve, 3:12; Habakuk könyve, 3:17-18).
A búzán kívül természetesen más gabonaféléket is felhasználhatunk, s nemcsak a kenyérsütéshez, hanem kásaként megfõzve, csíráztatva és más módokon, amint erre receptjeink példát is adnak.


Zöldségek, gyógy- és fûszernövények

A gabonából és zöldségekbõl készült ételek kultúráját a zsidó nép Mezopotámiából hozta magával. Ábrahám Úr-Kaszdimból származott, és ismerte a kenyérsütés gyors módját (I. Móz. 18:6). Jákób jóízû és illatú lencsefõzeléket tudott készíteni (I. Móz. 25:29-34). Mezopotámiában bõséggel termesztették az árpát, tönkölybúzát, kölest, borsót, babot, mustárt, céklát. A len szabadon nõtt, magját orvoslásra is felhasználták, rostjából pedig vásznat szõttek. Ábrahám ivadékai Kánaán földjén tovább folytathatták életmódjukat, hiszen ez a föld is bõséges csapadékkal megáldott termõterület volt, és egyes részei olyan gazdagok voltak, hogy „az Úr kertjé”-hez, Édenhez hasonlították (I. Móz. 13:10). Az itt eltöltött idõ (i. e. 1851-1661) után Egyiptomba települt be Izráel népe, József segítségével. A Nílus-parti országban kedvelték meg a vörös- és fokhagymát, uborkát (IV. Móz. 11:5) a már ismert bab, borsó, lencse mellett. A hagyma felhasználása a táperõ és fûszerezés mellett gyógyászati jelentõségû is volt. Sajnálatos, hogy korunkban kevesen fogadják el, hogy a fokhagyma az egyik legjobb antibiotikum, amellyel - vöröshagyma és savanyú káposzta kíséretében - hathatósan lehet védekezni a légúti betegségek, fertõzések és érrendszeri bajok ellen. Az egyiptomiak másként értékelték ezt, és nyomukban azután a zsidók is. „Annyira kedvelt népi élelmi cikk volt a hagyma és fokhagyma, hogy Hérodotosz idegenvezetõje szerint a Kheopsz-piramisokon felirat örökítette meg, mennyit fogyasztottak el ezekbõl a munkások építkezés közben.” (Kákosy, i. m., 247. o.) A zöldségek vadon termettek Izráelben, de a honfoglalás után a családok maguk is termesztették ezeket. Meleg ételeik közül a legegészségesebbek a fõzelékek: önmagukban vagy kenyeret belemártva fogyasztották õket. Ma sem kellene szégyenkezni senkinek sem, ha „feltét” nélkül kerülne asztalára.

A mértékletes ízesítés keretében a fûszernövények alkalmazásáról kell még szót ejtenünk. A bibliai iratokban a só, kömény, kapor, menta és mustár használatáról értesülünk (Mt. 23:23). A só jelentõs szerepet játszott a háztartásban (Ezsd. 4:14; Mt. 5:13), noha felhasználásánál vigyáznunk kell: a mai európai ember a tanácsosnál ötször-hatszor többet fogyaszt belõle. Ne az ínyünknek kedvezzünk, hanem szervezetünk egészének.
Fogyasszunk tehát bõségesen a különféle zöldségnövényekbõl, minél természetesebben, egyszerûbben elkészítve, hogy a bennük található tápanyagokat és gyógyító hatású anyagokat hasznosítani tudja szervezetünk.


Helyes, ha szükség esetén kihasználjuk a gyógynövényekben rejlõ természetes gyógyító hatásokat, de ne feledjük: ez nem pótolja az egészséges életmód elveinek megtartását. Ne várjuk azt, hogy az egészségtelen életmód és táplálkozás, vagy a káros szenvedélyek hatását ellensúlyozhatjuk valamilyen csodálatos tulajdonságú gyógynövény használatával.

Gyümölcsök és méz

A teremtéstörténet szerint Isten a gabona- és zöldségfélék mellett a gyümölcsöket teremtette az ember számára eledelül. A gyümölcsökben levõ vitaminok, tápanyagok nélkülözhetetlenek számunkra. Ezt ismerték fel - az évszázadok óta elkorcsosult európai táplálkozás ellenében - a svájciak, akik a gabonamagvakhoz gyümölcsöt vegyítve, kialakították a müzli kultúráját. Tápláló, természetes ízekkel telített étel, fõleg reggeli fogyasztásra. A gyümölcsök a teremtés valóságos csodái. Az élet fájáról szedhetõ gyümölcs az ember örök életét biztosította volna (I. Móz. 2:9; Jel. 22:2). De még a bûn világában is, ahol az emberen kívül a reá bízott természet is olyannyira megromlott, a változatos gyümölcsök várva várt táplálékaink. Csupán arra kell vigyáznunk, hogy a gyümölcsöt ne fogyasszuk zöldséggel együtt, mert összekeverve emésztési zavarokat okozhatnak.

A bibliai „tejjel-mézzel folyó föld”, Kánaán szinte ontotta a jobbnál jobb gyümölcsöket. Már a föld megkémlelésekor ketten vittek egy szõlõfürtöt és „gránátalmákat, fügéket is találtak” (IV. Móz. 13:24). A szõlõn kívül - amelynek termesztése, musttá sajtolása és jelképes jelentése szinte az egész Biblián végigvonul Noétól a Jelenések könyvéig - a legkedveltebb gyümölcsök közé a füge, dinnye, datolya tartozott. A gyümölcsöket szárították, aszalták, péppé fõzve tartósították, hogy télen felhígítva fogyaszthassák. Háromezer évvel ezelõtt a Kármel-hegyi Abigail többek között „száz kötés aszúszõlõt és kétszáz kötés száraz fügét” vitt Dávid és négyszáz vitéze táplálására (I. Sám. 25:18). Csemege volt a gránátalma, alma, egres, pisztácia, mandula és dió. A legelterjedtebb, s talán legnagyobb értékûnek tartott szõlõskert az igazi egyház jelképe lett, amelyért a szõlõmûves (Isten, az Atya) sokat fáradozik, hogy a szõlõvesszõbe (Krisztusba) oltsa, s így az sok gyümölcsöt teremjen a Lélek által (Jn. 15:1-8; Gal. 5:22). A mély gyökérzet, amely aszály idején is megvédi a növényt a kipusztulástól, és a nagy terhet megtartó ágak alkalmas szimbólummá tehették a szõlõt az emberi élet legnagyobb törvényszerûségeinek bemutatására.

Az édesítésre használt élelmiszerek közül az aszalt gyümölcsökrõl szóltunk már, itt azonban a gyümölcscukor (fruktóz) mellett a másik természetes anyagról, a mézrõl kell említést tennünk, amely az egyik legkedveltebb eledel volt Izráelben. Már az egyiptomi tartózkodás idején ismert, noha Jákóbnak csupán „egy kevés méze” volt (I. Móz. 43:11).


A pusztai vándorlás során is rendelkeztek vele (III. Móz. 2:11), a honfoglalás után pedig a vadméhek bõséges mennyiségben állították elõ (Bír. 14:8-9, 18). A méhrajok sejtjeiket nemcsak a mészhegyek repedéseibe rakták, hanem a fákra is (I. Sám. 14:25-27). A mézet csorgatva vagy sejtestõl ették, és dicsérték (Én. én. 5:1; Lk. 24:42; Péld. 16:24). Liszttel elkeverve édes süteményt készítettek belõle (II. Móz. 16:31). Az Absolon elõl menekülõ Dávid, majd Keresztelõ János egyik étele is a méz volt (II. Sám. 17:29; Mk. 1:6). Jézusról is ezzel kapcsolatban szól a prófécia (Ésa. 7:15). Feltámadása után a tanítványok sült hallal és lépesmézzel kínálták meg Jézust (Lk. 24:42). A méz azonban sûrítmény, mértékletes fogyasztására fõként emiatt figyelmeztet a Biblia (Péld. 25:16, 27).

Az olajos magvak

Amint utaltunk már erre, az olajos magvak tulajdonképpen gyümölcsök vagy magvak. Mégis külön csoportba kell sorolni ezeket, mivel - szemben az eddig felsorolt élelemfajtákkal - nagyon magas az olaj- és a fehérjetartalmuk. Szervezetünk megbetegszik, ha nem jut kellõ mennyiségû és minõségû fehérjéhez, valamint az ún. esszenciális olajsavakhoz. Mindezeket megkapjuk a különféle olajos magokból, azonban mértékkel fogyasszuk õket, hiszen nagyon tömény, koncentrált táplálékféleségek. Mintha a jó Isten óvni akart volna minket a mértéktelenségtõl, mert például a diót, mogyorót fel kell törni, a tökmagot, napraforgómagot meg kell tisztítani, s mire túl sokat ennénk ezekbõl, elfáradunk a kibontásukban.


Hús és alkohol

A Biblia sosem sorolja az emberi táplálkozás alapanyagai közé a húst. Gabona-, zöldség- és gyümölcsfélék: Isten eredeti teremtõ tervében ezek képezték az élelmiszereket.

Változás az özönvíz után állt be. A hatalmas vízáradat megtizedelte a Föld növénytakaróját. A Biblia szerint Isten maga engedte meg a húsfogyasztást nagy tömegek számára. Azonban már az özönvíz elõtt megkülönböztetést tett az Úr „tiszta” - azaz az egészségre nem ártalmas - és a „tisztátalan” - azaz a fogyasztásra nem alkalmas - állatok között. Az elõbbiekbõl Noé hetet-hetet vitt be a bárkába, az utóbbiakból csak egyet-egyet, a faj fenntartására (I. Móz. 7:2-3).

Gyakori tévhit, hogy e megkülönböztetést „zsidó szokás”-nak vagy csupán a zsidó nép számára adott rendelkezésnek tekintik. Az igaz, hogy tételes részletességgel III. Móz. 11. fejezete tartalmazza a tiszta és a tisztátalan állatok listáját, ám az özönvíz Ábrahám kiválasztása elõtt félezer évvel történt. Noé idejében még nem létezett a zsidó nép. Az akkori rendelkezések tehát minden emberre vonatkoztak, s Istennek nem is lehetett olyan célja, hogy csupán egyetlen nemzet számára adjon törvényt a táplálkozás terén.
Jézus és tanítványai mindenben követték ezeket az elveket, hiszen éppen Pál apostolt idéztük legelõször, hogy „testünk a bennünk lakozó Szentlélek temploma”. Az Újszövetségnek nincsen egyetlen kitétele sem, mely módosítaná az örök törvényeket. A sokszor félreértett igehelyek gondos megvizsgálása mindenkit errõl gyõzhet meg (például I. Tim. 4:3-4). Jézus osztozott kora szegényeinek táplálkozásában, midõn halat, kenyeret és (az utolsó vacsorán) bárányhúst fogyasztott tanítványaival együtt. De a tisztátalan ételeket és áldozatokat Õ továbbra is azoknak tartotta (vö. Lk. 15:15-16; 8:32-33).

Hasonló összefüggésre mutathatunk rá a szeszfogyasztással kapcsolatban. Isten az ószövetségi papoknak tiltotta meg az alkoholt, szolgálatuk során: „Bort és szeszes italt ne igyatok..., hogy különbséget tehessetek a szent és közönséges között, a tiszta és a tisztátalan között.” (III. Móz. 10:9-10) A köznépnek, a megtéretlen tömegeknek ezt sosem parancsolta Isten, minthogy hit nélkül lehetetlen is volna megfelelni ennek a rendelkezésnek. Az Újszövetség azonban „egyetemes papság”-ot hirdet (I. Pt. 2:9), mindaz tehát, ami az Ószövetségben a papokra nézve kötelezõ volt, a Krisztussal való kegyelmi szövetségben még inkább az. Sem Krisztus, sem tanítványai nem fogyasztottak részegítõ italokat. Jézus nem borrá, hanem musttá változtatta át a vizet a kánai menyegzõn (Jn. 2:1-11). Az utolsó vacsorán pedig a kovásztalan kenyér mellett az erjedetlen must szolgált Jézus halálának, áldozatának alkalmas jelképéül (Mt. 26:28-29). Apostolairól pedig tudta Jeruzsálem, hogy legfeljebb „édes bort”, azaz mustot fogyasztanak (Ap. cs. 2:13).


Mértékletesség és vendégszeretet

A Biblia mindent átfogó nagy törvénye: a mértékletesség. Miként a test ápolását és táplálását, ezt is a jézusi megváltással hozza szoros összefüggésbe (Tit. 2:12).

A mértékletesség elve mindenre kihat: testi és lelki, külsõ és belsõ életünkre egyaránt.

Isten a táplálkozásban is mértékletességre tanít - mégpedig igen széles körû mértékletességre. Ezért figyelmeztette az izraelitákat, hogy már a mezõgazdaságban is ügyeljenek erre. A természetben csodálatos rend uralkodik, és az ember - aki e láthatatlan egyensúlyt teljesen nem foghatja fel - tisztelje a flóra és a fauna törvényeit: „Az én rendeléseimet megtartsátok: barmodat másféle állattal ne párosítsd, szántóföldedbe kétféle magot ne vess, és kétféle szövetû ruha ne legyen rajtad.” (III. Móz. 19:19) Nem Isten engedte meg, hogy felbontsuk a természet világát, és magabiztosan merész változtatásokat tegyünk. Nem Isten buzdított fel, hogy az általa megszabott határokon túllépjünk. A mai világ képét az Istentõl függetlenülni vágyó ember formálta, mégpedig tragikusan és visszafordíthatatlanul, s miatta „fertõztetett meg a Föld” (Ésa. 24:5).

A gyümölcstermesztésre nézve is törvényt adott Isten. Hogy védje népét a mohóságtól és a nyereségvágytól, az elsõ három esztendõ (csenevész) termésének fogyasztását megtiltotta, a negyedik évi termést hálaáldozatnak rendelte el, és „csak az ötödik esztendõben ehetitek gyümölcsét, hogy szaporítsa néktek a termést” (III. Móz. 19:23-25). Addig ne használja fel az ember a termést, míg ki nem fejezte hitét és háláját az Úr iránt, s ez a mértékletesség és önuralom újabb jeles példáját szolgáltatta Izráel számára.

De az étkezésre és a javak elosztására is messzemenõ figyelemmel tekint a Biblia: „Ha van élelmünk... elégedjünk meg vele...” (I. Tim. 6:8), „munkálkodjunk, hogy legyen mit adni a szûkölködõnek” (Ef. 4:28).

Maga Jézus Krisztus többször is utalt a könnyen elveszíthetõ józanságra és kiegyensúlyozottságra (Lk. 21:34), valamint a helyes vendégszeretetre (Lk. 14:12-14).

Helyes táplálkozás szinte lehetetlen anélkül, hogy másokkal is meg ne osztanánk anyagi javainkat. Aki süt és fõz, a családjára gondot visel, arra az alapelvre is gondoljon, amit a sokat idézett Ábrahám vendéglátása kifejez, és Pál apostol így erõsít meg: „A vendégszeretetet gyakoroljátok...” „A vendégszeretetrõl el ne feledkezzetek, mert ezáltal némelyek, tudtukon kívül, angyalokat vendégeltek meg.” (Rm. 12:13; Zsid. 13:2)

Reisinger János "

________________________________________________

3.

ORVOSI NÉPIRTÁS ELHÁRÍTÁS (a Ptk. 484-487. §. alapján):

A Biblia és a Talmud (együttesen) elõírják, hogy irtsák ki a zsidók a nem zsidókat a nem kóser ételekkel és ivóvízzel (és veszélyes repülõ állatok segítségével). Ez, az ivartalanító és életrövidítõ, több ezer százalékig konyhasóhiányos és/vagy káliumtúladagoló ételek evésére és a szennyezett ivóvíz ivására rábeszélésbõl, rákényszerítésbõl, s a (rákbetegség ellen is) gyógyhatású tiszta desztillált víz ivás akadályozásából áll. Ma már a reprint bibliafordításokból is (a zsidó népirtásban tudatosan bûnsegédkezõ keresztény papok?), eltüntetni igyekeznek a sok káliumot, de túl kevés konyhasót (túl kevés nátriumot és klórt) tartalmazó növényi ételek konyhasóval történõ sózásának a feltétlen szükségességét tartalmazó elõírást (Ézsaiás 30. 24-bõl).

Miután ezeket kiderítettem az új sokváltozós tudományos hatás kalibráló mérései software-im alkalmazása alapján, az interneten ("Uj orvoslás", "Német Medicina")megjelent egy német orvos, aki egy fõrabbi nyilvános közremûködésével, elkezdte megmagyarázni a zsidó rákbetegek rákból 98%-ban kigyógyulását, s a nem zsidók sokkal kisebb százalékban kigyógyulását, csak "a világfõrabbi elõtt letérdelés szükségességével, és bizonyos lelki okokkal". Újabban ugyanõ az "Újinfluenza" terjedésével is indokolja a nemzsidók rövidesen várható tömeges kipusztulását. Szélhámoskodnak, az egészségjavítást ígérõ Obama USA elnök ellenében is, mivel elõle is titkolják, hogy az amerikai lakosság súlyost egészségromlását az USA-ban alkalmazott, száz-, ezer százalékig hamis nátrium- és kálium RDA-k és a vírusos vezetékes ivó víz okozták! Lásd a részletes tudományos bûnügyi bizonyítékanyagot és bizonyítást, s a fenti népirtás elleni védekezést (Vér Elektrolit Optimum Program) a www.aquanet.fw.hu és www.ujvizforras.fw.hu honlapjainkon!

A fentiek is azt bizonyítják, hogy az Ószövetséggel a zsidó papság tudatosan beprogrammozza a zsidókat a nem zsidók elleni, elsõsorban ételelrontással és ivóvízrontással (lásd Mózes II. 23. 20-33. és Talmud, Taanith 10 a. lap és Baba kamma 93 b. lap) rablógyilkosságra, miközben az Újszövetséggel az zsidók érdekeit kiszolgáló keresztény papok és tanítványaik beprogrammozzák a nemzsidókat a zsidók által ellenük folytatott rablógyilkosságok ellen nem fellázadásra.

Verõce, 2009. szeptember 11.

Tejfalussy András dipl. mérnök, méréstani szakértõ
AGROANALÍZIS TUDOMÁNYOS TÁRSASÁG gmk végelszámoló
TUDOMÁNYOS RENDÕRSÉG PJT, HUNGARY 2621 Verõce, Lugosi u. 71.
Tel/fax: +36-27-380-665, + 36-1/250-6064,
E-mail: tejfalussy.andras@gmail.com

 


Itt lehet kattintani a folytatásra!

Vissza a lap kezdetére